מי אמר למי, שהמחאה החברתית מבריחה משקיעים – ולמה?

ב

הפיצול של המחאה החברתית לתתי קבוצות יוצר רושם של חולשה, אולם היא לא התפוגגה. היא מבעבעת מתחת לפני השטח ועלולה לפרוץ כמו לבה רותחת בקיץ הקרוב, אם לא יקחו אותה ברצינות. נראה, שהשילוב של החולשה לכאורה של המחאה והבחירות הקרבות מעודד פוליטיקאים לנסות למצוא חן בעיני המיגזר העסקי. שהרי זה המיגזר, שתורם לנבחרי הציבור ערב בחירות, בבחינת שמור לי ואשמור לך. אולי זה מה שעמד מאחורי ההתבטאות התמוהה של שר האוצר, יובל שטייניץ השבוע, בפגישתו עם משלחת של אחד הארגונים הכלכליים החשובים ביותר בעולם, קרן המטבע הבינלאומית.

המחאה החברתית, שנראתה מגובשת יחסית בקיץ האחרון, התפצלה לכמה ערוצים. היום אין לה קול אחד, והיא פועלת מכמה מוקדים מרכזיים ומיוזמות מקומיות שהולכות ומתרבות. אלה עוסקות בעיקר בהשוואות מחירים והעלאת המימצאים לאינטרנט. אפילו חברי מחאת הקוטג' התפצלו סביב חג הסוכות, והפורשים הקימו את תנועת ישראל יקרה לנו. מחאת האוהלים התפוגגה כמעט לחלוטין על רקע גשמי החורף. רוב מיפגשי ההתארגנויות השונות מתקיימים בפייסבוק, והדיונים שם תוססים.
אבל, הפיצול עלול להיות בעוכרי תנועת המחאה, כיוון שהלחץ שתוכל להפעיל על חברות ומשרדי ממשלה ייחלש, כל עוד לא יאחדו אנשיה את השורות. נראה, כי אנשי המחאה החברתית ממתינים לאביב, כדי להתארגן מחדש. חידוש גל המחאה בצל הבחירות הקרבות לממשלה צפוי לייצר קיץ חם.

אולי הבחירות שבאופק (ישנם המעריכים שייערכו כבר בספטמבר-אוקטובר, תלוי במצבו המשפטי של שר החוץ, אביגדור ליברמן), הן אלה שגרמו לשטייניץ לומר למשלחת קרן המטבע העולמית דברים, שנשמעו כמו נסיון לאותת למיגזר העסקי, שהוא בסירה אחת איתו. זה בסדר לתת למיגזר העסקי תחושה שהוא רצוי, כי הוא אכן רצוי ומוערך. לפחות אותו חלק שעושה הונו מיוזמה ועבודה של ממש, להבדיל מאלה שהתעשרו באמצעות טובות הנאה מפוליטיקאים מקורבים. אבל, זה לא בסדר, כשעל הדרך משמיצים את אנשי המחאה החברתית, גם אם לא בשמם, רק בגלל שנדמה, שהם כרגע מוחלשים.
אי אפשר לומר על שטייניץ, שהוא נגד המחאה. להיפך. הוא השר שעושה כרגע הכי הרבה, כדי שההמלצות להורדת יוקר המחיה יקודמו ויתממשו. אבל נראה, כי הפעם הוא מעד, בדומה לטעות שעשה, כשהגיע לפני שנתיים לפגישה עם נוחי דנקנר במשרדי תאגיד אי.די.בי, במקום שדנקנר יגיע לפגישה במשרד האוצר בירושלים.

אז מה קרה בפגישה עם אנשי קרן המטבע הבינלאומית? אנשי הקרן שיבחו את מדיניותו הכלכלית של ישראל, ששטייניץ הוא ממוביליה, שמציבה את ישראל במקום טוב מזה של מדינות מערביות רבות. שטייניץ השיב, בין השאר, שהממשלה מתבוננת קדימה בתקווה ובדאגה. "ישנם שלושה צללים שעשויים לאיים על המשך קצב הצמיחה בישראל", אמר שטייניץ. "התרחבות המשבר באירופה והשלכותיו על היצוא והתיירות לישראל. האפשרות להיווצרות מחנק אשראי במשק בעיקר בענף הבנייה. והאנטגוניזם כלפי המגזר העסקי בישראל, שעלולה לגרום למשקיעים ויזמים להסס באשר להמשך ההשקעות במשק".
אין חולק על שתי העננות הראשונות. אבל מאיפה הגיע ה"אנטגוניזם כלפי המיגזר העסקי"? תנועות המחאה למיניהן לא מתנגדות לאנשי עסקים, להיפך, הן מוכנות לדבר עם כל אחד. הן כן מתנגדות לניצול מעמד הביניים באמצעות מחירים גבוהים יחסית.
את הטיעון הזה, של "שנאת עשירים", "שנאת אנשי עסקים מצליחים" ואפילו "קנאה בעשירים" משמיעים אנשי עסקים, שעסקיהם הם היעד של המחאה החברתית ומקורביהם. אף אחד לא שונא אותם. פשוט רוצים שהם יורידו מחירים. אנשי המחאה גם הבהירו את זה מפורשות, לאחר שעופרה שטראוס, בעלת השליטה בתאגיד שטראוס (הכולל את עלית) התבטאה בצורה דומה בכנס מימשל תאגידי בחו"ל. הנאום שנשאה הופץ בעמודי תנועות המחאה בפייסבוק, וראשי התנועות הבהירו חד משמעית, שהדברים אינם נכונים וכי הם לא שונאים אנשי עסקים.

שטייניץ יודע היטב, שאם ישנו משהו שבאמת מרתיע משקיעים זרים, זו הבירוקרטיה הישראלית. בדירוג הבינלאומי של מדינות אטרקטיביות להשקעה ישנה שורה ארוכה של נושאים שמפריעים לאנשי עסקים להשקיע בישראל. ממשך הזמן הדרוש לפתיחת עסק ועד לעיכובים בנמלים. המחאה החברתית לא מופיעה שם. ישראל נמצאת במקום טוב יחסית, 22 מתוך 142 מדינות בעיקר בגלל החדשנות של המיגזר העסקי, ולמרות הבירוקרטיה הממשלתית.

6 תגובות הוסף תגובה

 1. איל הגיב:

  אורה, בעם אין שום פיצול. זה מה שקובע. אני מתמלא אנרגיות חיוביות מכל סופר שבו אנו מציבים משמרת מחאה הקהל נוהר אליינו וברור לנו שהשאלה "למה עדיין יקר כאן" מטרידה רבים. שטייניץ לא מבין זאת אבל כאשר כל רמת המחירים במדינה (דיור, מזון, אנרגיה, תקשורת, תחבורה, רפואה, חינוך ועוד) אינה מאפשרת לבעלי משכורת ממוצעת לחיות בכבוד ולחסוך לעתיד – זה הסוף של מעמד הביניים. אם שטייניץ היה לומד שנה א כלכלה היא מגיע גם למשוואה הבסיסית במקרו: חסכון == השקעה. כאשר הריבית נמוכה והמחירים עולים קשה לחסוך. רבים אפילו מנצלים את חסכונות העבר כדי למשר רמת חיים סבירה לילדיהם ונכדיהם. אם שטייניץ חושב שיש כאן צמיחה – הוא חי בלה לה לנד. רוב מי שאני מכיר מצמצם צריכה וכבר מזמן אינו יכול לחסוך. שטייניץ מבלבל בין עליית מחירים לבין צמיחה ולא יעזור כמה הוא רץ למגזר שמרוויח מהמשך עליית המחירים: הציבור לא מטומטם והציבור לא ימשיך לשלם.

 2. Ora Coren הגיב:

  מסכימה איתך, שיש משהו יפה (ואפקטיבי) בכך, שהגזע של המחאה החברתית מצמיח המון חוטרים.

 3. תודה רבה, מאמר חשוב. המחאה חיה ותוססת. אין יום ללא אירוע, שאינו מסוקר כמובן בעיתוני ותקשורת הטייקונים ופראבדה-ביבי. אפילו מנהל קול ישראל הודח מתפקידו עקב סיקור המחאה, ואך לפני ימים ספורים ביטל בית הדין לעבודה את מכרז המחטף הבריוני למחליפו.

  המודעות, השיח החדש, שאינו ימין-שמאל, דתיים-חילוניים, מזרחיים-אשכנזים, סוציאל-קפיטל- ניאו-פוסט ושות', שהועבר למוזיאון – הם מהפכה בפני עצמה – דברו איתנו על חלוקה צודקת של תקציבים, מסים, מחירים, משאבים ונטל.

  אכן יש לנסח 10 תשובות ל – 10 השקרים החדשים : המחאה גורמת למיתון, לדפלציה, לפיטורים, לאבטלה, מבריחה משקיעים, מבלבלת פרסומאים, פוגעת בצמיחה, פוגעת במסורת ונהלי גזל עתיק יומין בחסות החוק והממשל, ועוד.

 4. Ora Coren הגיב:

  אורי, אתה צודק. מסכימה איתך, שהמחאה החברתית צריכה לגבש תגובות לשקרים החדשים שנועדו לקעקע אותה. עניין הפיטורים חשוב, והוא עוד חלק מהמסע נגד הלגיטימציה של המחאה. יכול להיות שהם צריכים להשיב לטענות השקריות הללו מייד כשהן עולות, לבקש להוסיף את התגובה לידיעה בכלי התקשורת בו פורסמה, ולא להסתפק בדיון בעמודי הפייסבוק.

 5. Tamar Matsafi הגיב:

  נתקלתי במקרה בבלוג שלך ודי התלהבתי הן מהכתיבה הקלילה והתמונות מעוצב מזין לקריאה
  אחלה שמחתי לפגוש את הגיגייך תמר

 6. Ora Coren הגיב:

  תודה רבה, תמר. ברוכה הבאה לבלוג. התמונות הן עבודה של הבת שלי, לי קורן, מעצבת גרפית. הצילום אצלה זה תחביב. מחמאה מצלמת כמוך היא בהחלט משהו מיוחד. אעביר לה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s